Co vás napadne, když se řekne SASKO…
Co vás napadne, když se řekne SASKO? Jaká je to země, čím je zajímavá? Takhle to vidí Honza, po třiceti letech zkušeností:
Barokní „Florencie na Labi“, pulzující velkoměsto, lákadlo pro turisty a „uživatelsky příjemné“ místo k bydlení. Památky ve Starém městě obejdete zvenku za pár minut, ale na jejich prohlídky byste si měli rezervovat několik dní. Zámek – sídlo saských kurfiřtů, Semperova opera, Zwinger s obrazárnou starých mistrů, klenotnice Grünes Gewölbe,… a samozřejmě obnovený chrám Frauenkirche se svou vyhlídkovou věží. Za řekou najdete živou čtvrť Neustadt a barevnou Kunsthofpassage. Na jaře pak nezapomeňte na zámek Pillnitz a jeho krásné zahrady.
Sídlo slavné porcelánové manufaktury. Muzeum porcelánu se značkou zkřížených mečů, ale především krásné historické město ve stráni na řekou Labem. Křivolaké uličky, výstavné domy a nad tím vším zámek Albrechtsburg a monumentální Dóm.
Národní park podél kaňonu Labe plný hlubokých lesů, skalních vyhlídek a stolových hor. Kraj vhodný na čtrnáctidenní dovolenou. Mezi největší atrakce patří skalní vyhlídka Bastei s mostem Basteibrücke, pevnost Königstein, malebně usazená na stolové hoře, hrad Hohnstein či skalní okno Kuhstall. Doporučujeme začít v návštěvnickém centru v Bad Schandau a pak se svézt do skal žlutou lesní tramvají.
Sasko je jich plné. Popelčin Moritzburg, Pillnitz u Drážďan, pevnost Königstein, monumentální Kriebstein, vznešený Colditz, skalní Oybin… Abyste jich mohli navštívit co nejvíc, pořiďte si za 40 eur roční kartičku Schlösserlandkarte Sachsen. Pustí vás na ni skoro všude.
Krušné hory, to bývala do třicetileté války hornická velmoc. Ne, že by se tu později vůbec nic netěžilo, ale slavné časy těžby cínové či stříbrné rudy už byly pryč. Podnebí drsné, živobytí těžké… a tak místní hledali, čím se uživit. Na výsledek se zajeďte podívat do některého z mnoha muzeí, nebo se prostě projděte po obci Seiffen. Kouřící panáčky, vánoční pyramidy, louskáčky a další dřevěné hračky tam potkáte na každém kroku.
Tenhle kraj se (spolu s českou částí hor) snaží získat značku UNESCO a podle mého si ji opravdu zaslouží. Památky po těžbě rud zde opravdu najdete téměř na každém kroku. Doporučuji začít hornickým muzeem v Altenbergu – nejdřív se podíváte do štoly a pak se v muzeu seznámíte s postupem, jakým se z rudy dobýval cín. No a pak se určitě přesuňte do Freibergu. Vyberte si zážitkový program ve štole Reiche Zeche a z podzemí se vydejte na zdejší zámek, do galerie nerostů Terra Mineralia. Glück auf!
Stará slovanská kultura se stále (trochu) živým jazykem – lužickou srbštinou. Dechberoucí Zhořelec, útulně krásný Budyšín, rybníky, močály, jezera.
Mezinárodní knižní veletrh, památník bitvy národů, mrakodrap s vyhlídkou a úžasná ZOO. Kromě toho je město plné studentů a umělců a jeho mladá kulturní scéna bývá srovnávána s Berlínem. Přidejte desítky kilometrů pláží u zdejších jezer a ptejte se už jen: kdy vyrazit?
jezerní krajina, vznikající na místě bývalé uhelné pánve
Johann Sebastian Bach: kantor v lipském kostele sv. Tomáše
Karl May alias Old Shatterhand a jeho vila Shatterhand v Radebeulu
… vzpomenete si na další?