Míšeň: saský Krumlov

Znáte taková ta místa: mají tam něco evropsky proslulého, teče tam řeka, historická část města je ve stráni, pěstují tam víno, nad městem se tyčí hrad a katedrála a kromě toho všeho je to tam krásné. Honza taková města vyhledává a s ním samozřejmě záplava turistů. Tak tedy Znojmo, Krumlov a… Míšeň!

Když se řekne Míšeň, vzpomenete si samozřejmě na zkřížené meče a s nimi na zdejší slavný porcelán. Proč tedy návštěvu města nezačít právě v muzeu – tedy v Porcelánové manufaktuře? Ne, přímo do továrny se pouští jen výjimečně, ale nové muzeum taky stojí za to. V ulici Talstraβe č. 9, slabý kilometr od centra. Prohlédnete si exponáty, projdete ukázkové dílny, v nichž vám zaměstnanci porcelánky předvedou postup výroby, v kavárně dostanete espresso na… míšeňském porcelánu a nakonec si nekoupíte žádný ze zlevněných šálků či talířků, protože jsou i po slevě pekelně drahé.

Muzeum, pravda, není v úplně nejvýstavnější míšeňské čtvrti. Když se z něj vydáte do centra uličkou Am Steinberg, která vede jen kousek nad tou hlavní, můžete si chvilku připadat třeba jako v Ústí nad Labem. No ale zaplašme šedé myšlenky, za deset minut jsme v jiném světě. Záleží jen na vás, kterou ulicí, kterým schodištěm začnete stoupat, zda se necháte unášet úzkými uličkami, abyste se zas a znovu našli na náměstí (Markt) mezi radnicí a kostelem Frauenkirche, nebo zda zamíříte rovnou vzhůru a zastavíte se až o nekonečnou vertikálu míšeňského Dómu a přilehlý zámek Albrechtsburg.

Milovníci historie jásejte, právě jste se ocitli na počátku saských dějin. Hrad tu stál už v 10. století a státní útvar se tehdy jmenoval Marka. Jaká? Míšeňská, samozřejmě. O zámku říkají, že je nejstarší v celém Německu. Začal se stavět v druhé polovině 15. století, paradoxně tedy v době, kdy už Míšeňská Marka jako státní útvar neexistovala a saské vládnoucí kruhy se pomalu stěhovaly do dříve nevýznamných Drážďan. Zámek se tedy nikdy nestal sídlem vlády a později sloužil mimo jiné také jako sídlo zdejší porcelánky.

Tak tedy hurá na prohlídku (zámku i katedrály). A potom na oběd. My jsme udělali dobrou zkušenost s útulnou indickou restaurací Fuchshöhl (Punjabi Haveli) v ulici Hohlweg, hned pod zámkem. Odpoledne si půjčte kolo a projeďte se podél Labe. Po proudu, po pravém břehu, kolem vinic. Až se vrátíte do města, nezapomeňte míšeňské víno taky ochutnat! Je sice z asi nejsevernějších evropských vinic, ale stojí za to. Stejně jako váš brzký návrat do Míšně.

DOPRAVA:

Autem: 90 kilometrů z Ústí nad Labem. Po dálnici D8/A17 kolem Drážďan, na dálniční křižovatce Dresden-West doleva na A4 směr Chemnitz a hned na prvním sjezdu (77a) na silnici S177  do Míšně (12 km).

Vlakem: Z Děčína dojedete do Bad Schandau (linka Děčín-Bad Schandau-Rumburk), kde máte pár minut na přestup do vlaku linky S1 směr Drážďany a Míšeň. Jste tam za necelé dvě hodiny.

Pokud spěcháte, dojeďte vlakem EC do Drážďan a teprve tady přestupte do osobáku. Ušetříte 20 minut, ale pozor, síťové jízdenky v EC neplatí!

Na kole: z Hřenska 76 krásných kilometrů po Labské cyklostezce (Elberadweg) přes Saské Švýcarsko a Drážďany.

Mohlo by se vám líbit...