Lipsko: bohatá historie a zářivá současnost

Lipsko.02

Ano, můžete být milovníky Saska a v Drážďanech být třeba dvanáctkrát do roka a přesto ani nezavadit o Lipsko. Je zkrátka o pořádný kus dál a není na jednodenní výlet. Tedy, ne že by se (autem) nedal stihnout. Například z Ústí nad Labem jste tu po dálnici do dvou hodin. BYLA BY TO ALE ŠKODA!

MĚSTO, KTERÉ JE „IN“

Když se zeptáte (nejen východních) Němců, které jejich město je dnes nejvíc „sexy“, neřeknou automaticky Berlín. Budou totiž váhat, zda prvenství nepřisoudit Lipsku. Největší saské město (560 tisíc obyvatel + desetitisíce studentů) sice není napohled tak krásné, jako jeho barokní konkurent na Labi, zato to v něm opravdu žije. Kluby, bary, kavárny, divadla, galerie, spousta mladých lidí a nebývalá koncentrace umělců. Vzpomněli jste si na Brno? To srovnání sedí!

SLAVNÁ HISTORIE

Lipsko má samozřejmě k VELIKOSTI historické předpoklady. Zdejší univerzita funguje nepřetržitě od roku 1409 a hned při svém vzniku dostala nebývalou injekci: stovky předních německých učenců, kteří po Dekretu kutnohorském odešli z Univerzity Karlovy. Od té doby se to tu slavnými jmény jen hemžilo. Wundt, Pavlov, Hertz, Leibniz, Goethe, Nietzsche, Wagner, Masaryk, Merkelová…

Velké dějiny se však v Lipsku tvořily i mimo univerzitu. V říjnu 1813 tady Napoleon prohrál svou rozhodující bitvu. Půl milionu účastníků a 90 tisíc mrtvých dodnes připomíná asi největší památník v Evropě (91 metrů na výšku!). A co novější dějiny? Místní si každý rok 9. října připomínají velké protirežimní demonstrace, které v roce 1989 předznamenaly pád berlínské zdi. Vy se po jejich stopách můžete vydat napříč městem, třeba podle mapky, vyzvednuté v infocentru.

MUZEA A GALERIE

V Lipsku byste ovšem mohli strávit několik dní jen pod střechami. A nemluvíme o zdejších krásných pasážích. Na výběr máte z více než padesátky muzeí. Ať si vyberete Bacha či Mendelssohna, moderní umění, užité umění, knihtisk, hudební nástroje nebo moderní dějiny. K těm má blízko Honza, proto navštívil výborné muzeum Zeitgeschichtliches Forum a příště se chystá do Runde-Ecke (muzeum STASI). O památníku bitvy národů už jsme mluvili – už pro ten výhled stojí za to. A když jsme u výhledů, rozhodně nezapomeňte vyjet na zdejší mrakodrap!

ZOO A LIPSKÁ JEZERA

Pro rodiny s dětmi je tu ještě jiná atrakce: jedna z nejlepších německých ZOO s úžasným deštným pralesem. No a pokud stále ještě nemáte dost, vydejte se kousek za město, nejlépe jižním směrem, do bývalé uhelné pánve. Najdete tu expozici obrovské důlní techniky pod širým nebem, největší zábavní park ve východní části Německa a hlavně kilometry pláží a báječné koupání u Lipských jezer. Dojedete k nim na kole i městskou dopravou, dá se u nich kempovat a je jich tu tolik, že můžete (až sem pojedete na dovolenou) každý den zkoušet jiné.

Mohlo by se vám líbit...