Zhořelec / Görlitz: 4000 památek

Gorlitz11

Znáte ty vtipy o smíšených pocitech? Obvykle se týkají tchýní. Honza (ač ženatý) jim samozřejmě moc nerozumí, má ale na vyvolání smíšených pocitů jiný recept. Stačí se takhle na vrcholu turistické sezóny sebrat a zajet do Zhořelce.

PERLA NA NISE..

Aby nedošlo k omylu, začneme zvesela: Zhořelec na levém břehu Nisy je opravdu jedno z nejkrásnějších měst v Německu. Za druhé světové války totiž unikl bombardování spojenců a dnes tak můžeme obdivovat jeho zachovalé centrum s architekturou od pozdní gotiky přes renesanci až po baroko (a dál). Některé domy ovšem měly namále později, v osmdesátých letech, a zkáze unikly jen díky zhroucení komunismu a sjednocení Německa. Město prošlo kompletní (a velmi nákladnou) sanací a dnes na některých místech připomíná pohádkové kulisy.

.. KTERÉ CHYBÍ LIDÉ

Ale.. Přijedete v půlce srpna, čekáte zácpu na parkovišti + dav turistů a ono nic. VYLIDNĚNO je to pravé slovo, které v tu chvíli hledáte. A pak na vás ještě padne taková zvláštní, ponurá nálada. Jste totiž z jiných částí Saska zvyklí na úsměvy. Na radost z Čecha, který mluví německy. Na upřímnou snahu jen tak poklábosit. Tady vejdete do infocentra a za minutu jste vymračeni ven. To samé v (překrásném) hřbitovním kostele.

EXODUS

Copak že se tomu městu stalo? Kde je těch téměř sto tisíc lidí, kteří se tu mačkali před válkou? Nejprve se město rozdělilo. Z východního předměstí za řekou se stal polský Zgorzelec a Görlitz se ocitl na konci světa. V nejzazším cípu NDR, daleko od metropolí i od všech cest. Lidé začali odcházet a odcházejí dodnes. Za prací a za nadějí. Úbytek populace nepomohl zastavit ani příliv západoněmeckých důchodců, kteří si vyprázdněné město oblíbili pro levné bydlení a celkově nižší životní náklady.

KAM ZAJÍT

Přesto se jeďte podívat. Prochoďte centrum křížem krážem a spočítejte všech 4000 památkově chráněných objektů. Zastavte se v chrámu sv. Petra a Pavla na vršku nad řekou (a nenechte si zkazit výhled polskými obrpaneláky). Za výhledy na město se vydejte severně od centra do čtvrti Nikolaivorstadt, do zeleně zdejšího hřbitova a nakoukněte do kostela Nikolaikirche. Ještě lepší výhled se vám otevře z vrchu Landeskrone, oblíbeného výletního cíle místních, jen 5 km pěšky z centra. Pokud jste viděli film Grand Budapest Hotel, nenechte si ujít monumentální secesní obchodní dům Warenhaus Görlitz na náměstí Demianplatz.

GÖRLIWOOD

Filmaři si vůbec město vybírají docela často – Hanební pancharti, Památkáři a další mu dávají hrdé přízvisko „Görliwood„. Možná si vybírají stejně, jako turista, který chce NĚCO vidět, ale nemá rád tlačenici. Tady, na Lužické Nise, najdete kandidáta na listinu památek UNESCO a v kavárně přitom můžete sedět skoro sami. Zkuste si něco podobného v Krumlově 🙂

P.S.:

Až se budete vracet domů, hned za městem ještě odbočte doprava. Objevíte obrovské jezero Berzdorfer See, které tady vzniklo zatopením dolu na hnědé uhlí. Písečné pláže vás určitě zlákají. Vyrazili jste bez plavek? Najděte si ve slovníčku FKK (Freikörperkultur) a vzpomeňte si, že jste v Německu…

DOPRAVA:

Autem 59 km z Liberce po silnici I/35, 332 a B 99 přes Hrádek nad Nisou, Žitavu a Ostritz.
Vlakem z Liberce přes Žitavu za 1h a 45 minut na EURO-NISA-TICKET.

Mohlo by se vám líbit...