Lužická jezera

LuzickaJezera03Pokud jste v 80. letech (stejně jako Honza) navštívili severovýchod Saska, asi jste našli povrchové doly, úpravny uhlí a elektrárny. Pro lidi krásné sídliště Hoyerswerda-Neustadt, za městem zahrádkářské kolonie a občas nějaké jezero. Kdeže jsou ty časy…

No vidíte a dnes je tu rekreační oblast. Jezer jsou desítky a největší z nich, Bärwaldské, má plochu 1300 hektarů (= 4,5 Mácháče). Že je to od nás blízko, najdete tu každý rok tisíce Čechů. Plavou, kempují, jezdí na inlinech a samozřejmě na kole. Krajina je mladá, nedávno rekultivovaná, jezera kousek od sebe a cyklostezek lány.

Jsme tedy na hranicích Saska a Braniborska, 30 kilometrů severně od historického Budyšína. Přes ten je to sem také nejblíž. Pokud ale nejedete z Libereckého kraje, možná pro vás bude rychlejší spojení po dálnici A17 na Drážďany a dále po A13 směr Berlín (sjezdy 17-13).

Tak tedy: Balt je pro vás daleko, ale pláže máte rádi. Taky aby na nich tolik nefoukalo. A nebyla hlava na hlavě. A po rovince na kole aby se dalo projet. Plus německá úroveň služeb. Plus adrenalinové atrakce. To vše a ještě víc najdete u Lužických jezer. Jen vám (jako milovníkům Saska) nesmí vadit, že ta nejlepší (Senftenberger See, Geierswalder See) už jsou částečně nebo zcela v Braniborsku.

DOPRAVA – Bärwalder See: Autem 100 km z Liberce přes Žitavu, Löbau a Budyšín. Z Budyšína na sever po silnici B 156 směr Weißwasser.

Senftenberger See: Autem z Ústí nad Labem 140 km po dálnici A17/A4/A13 přes Drážďany směr Berlín. Na sjezdu č. 17 odbočte na silnici B 169 na Senftenberg.

Na kole po cyklostezce podél Sprévy (Spreeradweg) 30 km z Budyšína nebo cca 80 km z Rumburku.

Mohlo by se vám líbit...