Lipská jezera

Jak proměnit měsíční krajinu v rekreační oblast? To je otázka, kterou si asi kladou všude, kde se povrchově těží hnědé uhlí. V Sasku jsou taková místa dvě. Lužická pánev na východě a také okolí Lipska. Nutno říci, že se tu uhlí stále dobývá, ale už jen v jednom jediném dole. Z ostatních se od devadesátých let stávají jezera.

Nejde to přitom po jednom jako v severních Čechách – tady jich napouštějí přes dvacet. Největší saské město tak získává neuvěřitelné rekreační zázemí v podobě kilometrů pláží, přístavů pro jachty, kempů a také  cyklostezek. To vše v dosahu městské hromadné dopravy. Až tu budete, vzpomeňte si, jak těžké je najít v létě koupání třeba v Praze..

Nejblíž je to z Lipska k jezerům na jihu. Projedete městečko Markkleeberg a můžete si vybrat: doprava Cospudener See (na obrázcích dole), doleva Markkleeberger See. Kus dál, za dálnicí A38, Zwenkauer See a Störmthaler See. Mezi tím výstava obří důlní techniky pod širým nebem nebo největší zábavní park ve východním Německu: Belantis.

Pokud by vám to nestačilo, další jezera hledejte západním nebo severním směrem od Lipska. Nejbližší, nejstarší (1973) a možná nejoblíbenější je Kulkwitzer See na západním okraji města, u Markranstädtu – 11 km z centra po B87.

Spojení pulzující kulturní metropole a desítek vodních ploch dělá z Lipska žhavý cíl na příští léto!

DOPRAVA: 175 km po dálnici z Ústí nad Labem. Po české D8 na hranice, dále po německé A17 kolem Drážďan, na křižovatce Dresden-West sjedete na  A4 směr Chemnitz a na další křižovatce (Nossen) na A14 směr Lipsko. Těsně před ním je další křižovatka, Parthenaue a z ní vás dálnice A38 dovede až k jezerům na jihu.

Honza doporučuje velké parkoviště u Markkleebergu, 1 km od severního okraje jezera Cospudener See. Je zdarma a k jezeru se odtud dostanete pěšky, na kole či linkovým autobusem. V červnu 2017 nebyl problém na parkovišti přespat třeba s karavanem.

Mohlo by se vám líbit...