Národní park Saské Švýcarsko
Saské Švýcarsko, to je skalnatý kraj po obou březích Labe mezi česko-německou hranicí a Pirnou. Samotný národní park ale najdete jen na pravém břehu, ve dvou oddělených částech. Ta větší přímo navazuje na na České Švýcarsko, menší se rozkládá od Liliensteinu po Hohnstein.
Podle mapy to vypadá, že značku národní park dostaly především zdejší lesy. Zaslouženě! Když do nich vejdete třeba od Zadní Doubice, čeká vás dvacet kilometrů divočiny až k Bad Schandau.
Najednou to samozřejmě nestihnete. Ve východní části parku totiž musíte navštívit malebný Hinterhermsdorf a svézt se lodičkou po Křinici. Vystoupat na Großer Winterberg (556 m) a rozhlédnout se do kraje. Projít skalním oknem Kuhstall a obdivovat Lichtenhainský vodopád. Létat nad Labem po Schrammsteinech. A nakonec se svézt lesní tramvají do polabských lázní. Značených kilometrů i různých variant jsou tu desítky. Budete se často vracet!
Také druhou, menší část parku najdete snadno. Stačí vystoupit z vlaku v Königsteinu a přejet řeku přívozem. Vítá vás stolová hora Lilienstein a za ní známé atrakce: lázně Rathen, vyhlídka Bastei a hrad Hohnstein. Mezi tím skalnaté údolí říčky Polenz.
Uprostřed na Labi najdete srdce národního parku, Bad Schandau. Ideální startovní bod. Začněte v Domě národního parku na hlavní třídě, pak se svezte výtahem na skálu a mezitím naplánujte, zda do skal pojedete tramvají, či kterým směrem vyrazíte pěšky.
Jestli milujete České Švýcarsko a tady jste ještě nebyli, neodkládejte to. Zpětně si budete rvát vlasy za každý promarněný týden.
DOPRAVA: Národní park Saské Švýcarsko začíná hned za hranicí. Po silnici stačí projet Hřenskem do Schmilky, z vlaku vystupte kdekoliv za Dolním Žlebem a přívozem se přeplavte přes Labe.
SPECIÁLNÍ TIP: Po nejkrásnějších místech Saského Švýcarska vás provede turistická stezka, značená písmenem M v bílém poli. Malířská stezka sleduje stopy Caspara Davida Friedricha a jeho kolegů – romantiků, kteří tudy chodili, žasli a… malovali.