Řeka Labe

Torgau.17Sto osmdesát kilometrů měří cesta Labe Saskem. Sto osmdesát kilometrů a tři velmi odlišné typy krajin. Sevřený kaňon mezi skalami Saského Švýcarska, stráně s vinicemi kolem Drážďan a nakonec nekonečné středoněmecké roviny.

Jdeme tedy od Hřenska a nebude na škodu připomenout jednu zeměpisnou zajímavost. Jsme totiž v nejnižším bodě České republiky (115 metrů nad mořem, mimo uhelné doly). No a německý tok tady teprve začíná. Až bude Sasko opouštět, bude to ve výšce 73 metrů.

První úsek, z Hřenska do Pirny, měří 33 kilometrů. Labe tu nejprve teče rovně směrem k Bad Schandau, se skalními stěnami na pravém břehu. Následuje krásné esíčko, obklopené tím nejzajímavějším, co Saské Švýcarsko nabízí. Königstein, Lilienstein, Rathen, Bastei

Pirnou začíná hustá zástavba a pokračuje přes Heidenau, Drážďany, Radebeul a Coswig až do Míšně. Údolí už není sevřené, ale pravý břeh se tu stále výrazně zvedá. Což většinou znamená jižní stráně a tedy víno. Z Pirny do Míšně urazilo Labe dalších 49 kilometrů.

Ještě pár kilometrů vinic nad Míšní a je tu rovina. Nudu nečekejte, Labe se kroutí, jsou tu zatopené štěrkovny i slepá ramena. Cestou Riesa, Strehla, Belgern a skoro nakonec Torgau. To už jsme 155 kilometrů od Hřenska a pomalu se loučíme. Pokud tedy nechceme plout dál na Wittenberg, Dessau či Magdeburg. To už ale s jiným průvodcem…

Mohlo by se vám líbit...