Bad Muskau: památka UNESCO

BadMuskau21

Přírodní park zřízený roku 1815 knížetem Pücklerem na 830 hektarech (8,3 km²). Největší anglický park ve střední Evropě. Klenot na březích Lužické Nisy, který se dnes z jedné třetiny nachází v  Sasku a ze dvou v Polsku. Od roku 2004 památka UNESCO.

Když odebrali unescový status drážďanskému údolí, začalo mě Muskau lákat o to více. Je to ale výspa, úplný konec saské Horní Lužice, proto jsem dlouho odolával. Chyba, vážení! Děláte ji taky? Nechte se inspirovat.

Doporučuji alespoň víkend a rozhodně kolo. Koneckonců celý tenhle kraj je cyklistický ráj. První den šlápněte do pedálů, ztrácejte se a zase nacházejte, projeďte park křížem krážem a na západ slunce zajeďte do Kromlau, k mostu Rakotzbrücke.  Druhý den naplňte košík jídlem, sbalte deku a žijte v parku. Až vás nohy unaví, sedněte na schody a ponořte chodidla do vodního kanálu. Večer budete odjíždět povzneseni!

Park je přístupný zdarma, po celý rok.

DOPRAVA:

Autem 115 km z Liberce. Nejprve po silnici 35 kolem Hrádek nad Nisou na Žitavu. U Žitavy doprava na B99 a teď už stále severním směrem. Kolem Görlitzu po B6 a o kus dál najedete na B115, která vás přes Niesky dovede až do Bad Muskau.

Na kole po cyklotrase Odra-Nisa cca 100 km ze Žitavy, pěkně podél Lužické Nisy, tzn. po rovince.

Mohlo by se vám líbit...