Pirna

ZASTÁVKA NA CESTĚ DO DRÁŽĎAN

Pro Němce je Pirna branou do Saského Švýcarska. Čech ji může minout bez povšimnutí – jedete-li třeba do Drážďan, sotva asi vystoupíte z vlaku těsně před cílem. Škoda! Až se budete příště vracet ze saské metropole, jeďte o dvě hodiny dřív a věnujte je Pirně. Doma pak zjistíte, že nestačily a začnete plánovat pořádný výlet.

MĚSTO NA LABI

Pirna stojí na soutoku čtyř řek. Kromě veletoku, který sem teče z Čech, přitékají z Krušných hor říčky Seidewitz a Gottleuba a z Lužice Wesenitz. Zajímavě položené město! Každá říčka vás samozřejmě dovede k dalším turistickým cílům. Stejně jako romantická Malířská stezka (Malerweg), která v Pirně začíná a v osmi etapách se klikatí Saským Švýcarskem.

PROHLÍDKA CENTRA

Centrum města obejdete zanedlouho. Je moc pěkné a klidné, auta jezdí okolo. Honza si pokaždé říká, proč to nejde taky v Litoměřicích… Obdivovat můžete radnici, kostel Panny Marie (Stadtkirche St.Marien) a nezapomeňte projít pod železničním viaduktem a smočit si nohy v řece. Abyste se na Pirnu podívali z výšky, stačí od kostela vystoupat k zámku Sonnenstein. Nenechte se zlákat hlavním schodištěm, nejhezčí procházka je zleva, pod hradbami, s průhledy na Labe.

MUZEA

Druhý okruh městem může vést po muzeích. Městské muzeum v areálu bývalého dominikánského kláštera (u trati), velice vtipné muzeum NDR v ulici Rottwerndorfer Straβe (silnice S174 směr Bad Gottleuba/Berggieβhübel) a pro silné nátury zpátky na Sonnenstein. Nejpůsobivější pirnské muzeum není pro každého a k jeho prohlídce radím vybrat pěkný slunečný den. Snad vám pomůže překonat tíži z nacistického vězení a popraviště pro duševně nemocné. Já vím, do představy pěkného výletu to moc nezapadá, ale je to kousek za hranicí a k vzdělání zkrátka taková místa patří. Škoda jen, že zatím nepřišli na češtinu.

TRHY A DVOJJAZYČNÉ GYMNÁZIUM

Abychom se s Pirnou loučili přece jen veseleji, dvě pozvánky na závěr. Ta první je na zdejší vánoční trhy. Jmenují po slavném malíři Canalettovi a Honzovi se líbily víc než ty míšeňské. Druhá patří školákům: pokud chcete studovat dvojjazyčně a neradi v patnácti daleko do světa, přihlašte se na německo-české Schillerovo gymnázium v Pirně. Unikát, už od roku 1998.

DOPRAVA:

Autem 53 km z Ústí nad Labem po dálnici D8/A17 (sjezd č. 6) nebo 40 km z Děčína přes Hřensko a Bad Schandau.

Vlakem 55 minut z Děčína přes Bad Schandau.

Na kole 44 km z Děčína po Labské cyklostezce (Elberadweg).

Mohlo by se vám líbit...