Potkali se u… Torgau

Torgau.01

Torgau je nevelké, dvacetitisícové město, které však má dlouhou a bohatou historii. I dnes si na mapě všimnete jasné linie (nyní je to spolková silnice B 87) Lipsko – Torgau – Frankfurt nad Odrou, což byla původně důležitá obchodní cesta. Osadu u brodu přes Labe založili zřejmě staří Slované, první písemná zmínka je z desátého století.

Po lipském dělení (wettinských zemí, 1485) se Torgau stalo sídlem ernestinské větve. Do velikosti a do krásy vyrostl zdejší zámek Hartenfels. Jen o málo později se z města stalo jedno z center německé reformace a turisté, kteří sledují stopy Martina Luthera, Torgau rozhodně nemůžou vynechat (zvlášť při pětistém výročí zveřejnění Lutherových 95 tezí, které připadlo na rok 2017). 

Další historická zastávka je z doby nedávné. Kdo že se to potkal u Torgavy 25. dubna 1945? No ovšem, postupující americká a sovětská vojska. Významný den, symbol končící války. Památník najdete na levém břehu Labe, hned pod hradbami.

Torgau = historie. Kromě pomníku určitě navštivte renesanční zámek Hartenfels, dominantu města se stálou expozicí i aktuálními výstavami. A než se půjdete projít podél labských břehů (řeka je tu krásná a líná), projděte si město. Je moc pěkné a chlubí se pěti sty stavebními památkami z doby pozdní gotiky a renesance. Úplně nakonec nezapomeňte přejít most (silniční je tu jediný, pod hradem) a vychutnejte si torgavské panorama přes řeku. Vryje se vám do paměti.

DOPRAVA: 
Autem z Ústí nad Labem 165 kilometrů. Nejprve po dálnici D8/A17 na Drážďany, pak po A4 a A14 na Lipsko. Z dálnice A14 sjedete na exitu č. 34 a pokračujete ještě 50 km přes města Oschatz a Dahlen.
Na kole 165 km z Děčína po Labské cyklostezce.

Web: www.torgau.eu (česky), www.schloss-hartenfels.de (německy)

Mohlo by se vám líbit...