Bad Düben: rašelinné lázně

BadDuben.08

Na severním okraji Saska, na pravém břehu krásné řeky Muldy, leží přírodní park Dübener Heide. Na 750 čtverečních kilometrech tu najdete unikátní vřesovištní krajinu se zachovalými smíšenými lesy, jezery a rybníky. Krajinu, kterou spoluutváří také zdejší bobři.

Ať se sem vydáte pěšky nebo na kole, začněte určitě v lázních Bad Düben. Tohle příjemné městečko je ideální na týdenní pobyt – ať už chcete relaxovat  v bazénech a kavárnách, či aktivně sportovat. Lesy, voda, čistý vzduch, síť cyklostezek a … rašelina. 

Město je malé, přívětivé a lázeňsky klidné. Centrum projdete za chvilku – pokud se tedy nezastavíte v některé ze zdejších kaváren. Pak přejdete hlavní silnici a navštívíte Dübenský hrad i s přilehlým parkem. Cestou zpátky do města si prohlédnete interaktivní výstavu o přírodním parku Dübener Heide v místním infocentru. Hlavní hrdina? Bobr! Dost si tu na ně potrpí.

Teď už ale do lázní. Veliký lázeňský park, speciální bosé chodníčky pro masáž chodidel a na konci stezka rašeliništěm. Projdete ji za chvilku, ale až narazíte na tu tmavou mazlavou hmotu, nespěchejte a nechte v ní nohy alespoň pár minut. Honza to vyzkoušel po dvou turisticky náročných dnech a od té doby  považuje rašelinu za malý zázrak.

Tak… úvod máte za sebou a teď tedy pro kolo do půjčovny. Vaše první cesta může vést kolem zdejších větrných mlýnů a pak už se jen ponoříte do lesů. Až se vrátíte, čeká na vás vodní svět s termální náplní, příjemná masáž, nebo rovnou koupel v rašelině. Dokážete si představit lepší podzimní prázdniny?

Tříapůlminutový film o lázních na YouTube.

Doprava: 
Autem 35 km z centra Lipska po silnici B2.
Na kole cca 180 km z Moldavy po cyklotrase  Mulderadweg, která  vede podél řeky Muldy od jejího pramene nad Molavou v Krušných horách přes Freiberg, Döbeln a Grimmu.

Mohlo by se vám líbit...