Řeka Mulda

Sasko má jeden centrální veletok – Labe. Skoro vše, co spolkovou zemí proteče, v něm dříve nebo později skončí. Platí to i o řece Muldě, která odvodňuje velkou část západního Saska. Neslyšeli jste o ní? To se divím, je skoro tak dlouhá jako naše Moldau. Pardon, Vltava. No nic, až do této oblasti vyjedete na výlet, jistě na ni narazíte.

Ona totiž není jen jedna. Na západním okraji Krušných hor, kousek od Kraslic a Klingenthalu pramení její západní větev, Zwickauer Mulde – Cvikovská Mulda. Jméno má podle velkého města na své trase a kroutí se přes lesy na horním toku až k zámkům na tom dolním. Tip: Rochlitz a Colditz.

Freiberská Mulda (Freiberger Mulde) pramení u nás. Na Moldavě jí ovšem říkají Moldavský potok. Asi nevědí, jak pod Freibergem zmohutní. To už se z Krušných hor dostává do mírně zvlněného středního Saska a lemují ji vznešené stavby: za všechny klášter Altzella a zámek Mildenstein.

Spojená Mulda (Vereinigte Mulde) pak spěchá přes Grimmu na Bad Düben a zde Sasko opouští. Do Labe doputuje v Sasku-Anhaltsku, za pozoruhodným městem Dessau – kolébkou Bauhausu.

Mezi oběma Muldami se kroutí ještě jedna důležitá řeka: Zschopau. Pramení na stráních Fichtelbergu a její tok lemují snad nejkrásnější hrady a zámky, které v Sasku najdete: za všechny Augustusburg, Scharfenstein a Kriebstein.

Mohlo by se vám líbit...