Delitzsch: zeleň a baroko

Delitzsch.05

Jedete-li do Saska od nás a hledáte-li to nejvzdálenější, co může spolková země nabídnout, objevíte Delitzsch. Nečekejte ale žádný vystrkov – místní si naopak připadají v centru dění. Čtvrthodina do Lipska, půl hodinky do Halle. Dálnice do všech směrů nadosah. 

V kavárně se přesto dozvíte, že místní nepotřebují nikam cestovat, že tu mají vše, co potřebují. A začnou vyjmenovávat: historické centrum i s vodním příkopem, nebo spíš kanálem podél částečně zachovalých hradeb. Půvabný městský park zakončený zoologickou zahradou s velkým medvědáriem. Továrna na čokoládu (s obchodem) přímo ve městě. Jezerní krajina severně od města.

A samozřejmě barokní zámek. Historie místa sahá až do 12. století. Původně zde prý stával gotický vodní hrad, který v 16. století nechali saští kurfiřti přestavět na renesanční zámek. Na konci 17. století dostalo sídlo svou dnešní, barokní podobu a to včetně zahrady. Dnes tu můžete obdivovat plně vybavené interiéry a ve zdejším muzeu se seznámíte s životem urozených vdov a služebnictva v 17. a 18. století.

Zámek je otevřen denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Vstupné pro dospělé 5€, pro děti 2,5€ a pro rodiny 12,5€ (jaro 2019).

Web: https://www.schloesserland-sachsen.de/cs/zamky-hrady-a-zahrady/barokni-zamek-delitzsch/ (česky)

YouTube – Delitzsch, město věží (2:17 min, beze slov)

DOPRAVA: Autem 190 km z Ústí nad Labem. Cesta je jednoduchá, pojedete jako do Lipska a z dálnice A14 (která objíždí Lipsko ze severu a pokračuje na Halle a Magdeburg) sjedete na exitu 23. Pak už jen 15 km po B184  kolem Rackwitz a Zschortau.

Mohlo by se vám líbit...