Zwickau

IMG_6532

Kurfiřt Fridrich III. (Moudrý), současník a podporovatel Lutherův, mluvil o Cvikově jako o perle svého panství. Také dnes stojí Zwickau za návštěvu. Není už tak významnou metropolí jako kdysi, stále je to však čtvrté největší saské město (90000 obyvatel) a srdce kraje mezi Chemnitzem a Plavnem.

PAMÁTKY

Historické centrum nebylo na konci války plošně bombardováno. Na rozdíl od výše zmíněných konkurentů. Proto je dnes v kraji z velkých měst nejhezčí. Jeho dominantou je pozdně gotická katedrála Panny Marie (St. Marienkirche), které zdatně sekunduje radnice a vůbec celé náměstí Hauptmarkt. V těsném sousedství katedrály můžete obdivovat také Kněžské domky (Preisterhäuser) – jeden z nejstarších obytných souborů v celém Německu.

VODA

Až budete prohlídkou centra unaveni, vydejte se k vodě. Začít můžete originálními kašnami na parkovém Schumannově náměstí a pokud s sebou máte děti, rezervujte si aspoň půlhodinku. Pak ale nezapomeňte, že na cvikovské centrum navazují ze dvou stran báječné oázy. Na východě je to řeka Mulda a její zelené břehy plné cyklistů, běžců, ale především piknikářů. Na západě rybník Schwanenteich s přilehlým parkem. A co v zimě? Secesní lázně Johannisbad a koupání spojené s pastvou pro oči.

MUZEA

Muzea? Půjdeme po slavných rodácích. Dům skladatele Roberta Schumanna, umělecké sbírky v muzeu Maxe Pechsteina a také muzeum Augusta Horcha. Ano, toho otce značky Audi. Nablýskaní veteráni čekají jen na vás.

AUTA

Tak jsme k těm autům nakonec dostali. K Cvikovu totiž patří. Přesvědčte se v muzeu Trabantů, které se tu vyráběly, nebo se zajeďte podívat na moderní fabriku Volkswagenu pro 6000 zaměstnanců. Hotovo? Hurá na velkou cenu motocyklů na okruhu Sachsenring – je to jen 20 kilometrů.

DOPRAVA:

Po silnici to z Čech není úplně nejblíž. Z Chomutova i z Karlových Varů přibližně 100 kilometrů. Nejkratší cesta z Varů vede přes Jáchymov, Boží Dar (S271), Schwarzenberg (B101), Aue (B169) a Schneeberg (B93).
Po dálnici z Drážďan ujedete taky cca 100 kilometrů (A4, A72) a zajímá vás exit č. 11.
Přímým vlakem ze Sokolova a dvakrát denně dokonce přímým rychlíkem z Karlových varů (2:05 h).

Mohlo by se vám líbit...