Drážďany: Muzeum Bundeswehru

Vojenske16

Stranou od centra, za rušným Neustadtem, téměř na kraji lesa zvaného Dresdner Heide stojí jeden z drážďanských architektonických skvostů: Militärhistorisches Museum der Bundeswehr. Honza muzeum navštívil v roce 1995. Silný zážitek padesát let po válce a obdiv českého gymnazisty, jak otevřeně se tu mluví o německých válečných zločinech.

Druhá návštěva, po více než dvaceti letech, přinesla menší šok. Muzeum prošlo nákladnou rekonstrukcí. Nové expozice a také obrovský klín, vražený do těla původní neoklasicistní budovy. Recept, který by měla začít používat i česká města: pozvěte skvělého architekta a nechte ho šokovat. Turisti se pohrnou. Do Drážďan pozvali Daniela Libeskinda (Židovské muzeum v Berlíně, London Metropolitan University), výsledek funguje bezvadně a Honzovi vzdáleně připomíná geniální bludiště nové budovy Skotského národního muzea v Edinburghu.

Expozice: vše, co si umíte představit o vojenství, válkách i jejich politickém pozadí. Spousta vojenské techniky. A dlouhá řada námětů k vážnému zamyšlení. Vše je rafinovaně rozdělené mezi historickou část budovy a železobetonový klín. Ať už začnete od přízemí nebo to vezmete od shora dolů, doporučuji moc nesledovat průvodce a nechat se unášet. Třeba i trochu bloudit. Ten dům si vás získá. Ovšem kdybyste při všem bloudění netrefili na vyhlídku ve špičce klínu, nechte si poradit a přece jen ji najděte. Odměna: centrum Drážďan jako na dlani.

Otevírací doba: ve středu zavřeno, pondělí 10-21, další dny 10-18
Vstupné: dospělý 5 € , dítě do 18 let zdarma, rodina 7 €
Web: http://www.mhmbw.de/ (německy a anglicky)

DOPRAVA:

Autem od dálnice (sjezd č. 3, silnice B 170) kolem hlavního nádraží, stále po hlavní kolem centra a přes řeku do čtvrti Neustadt. I za řekou stále rovně, přes náměstí Albertplatz a ještě 1,6 km podél tramvajové trati ulicí Königsbrücker Straße. Na velké křižovatce doprava (Stauffenbergallee) a hned první doleva. Placené parkoviště je přímo před muzeem.
Tramvají č. 7  nebo 8 z hlavního nádraží, zastávka Stauffenbergallee (15 minut).

Mohlo by se vám líbit...