Löbau: Haus Schminke

Schminke02

Vila Tugendhat v Brně – Mies van der Rohe. Villa Savoye v Poissy u Paříže – Le Corbusier. Fallingwater v Pennsylvánii – Frank Lloyd Wright. A ještě Haus Schminke, Löbau a Hans Scharoun.

Zapadlý kout Saska, mladý továrník a špičkový architekt. Tohle spojení dalo v roce 1933 vzniknout funkcionalistickému klenotu, který bývá uváděn v encyklopediích ve společnosti staveb na mnohem exponovanějších místech (viz výše). Neslyšeli jste o něm? Nedivím se. Löbau není zrovna pupek světa, u nás se o stavbě nepíše a naopak u Schminků nemluví česky. Ptal jsem se, prý se to brzy změní.

Kde se tedy vzala špičková architektura v provinční Lobavě? Nezapomínejme, že ještě mezi válkami byly severní i jižní stráně Lužických hor takřka průmyslovou velmocí.  Stačí se rozhlédnout po továrních budovách na cestě šluknovským výběžkem. Rovněž Fritz Schminke měl jednu takovou, ne však textilní, nýbrž nudlovou. Zřejmě vynášela. 

Na pozemku, který k ní přiléhal, plánoval původně jeho otec něco romantizujícího. Syn se ale rozhodl jinak. Oslovil berlínského architekta Scharouna a výsledek stojí za to. K bydlení, jako pionýrská klubovna (o něco později) i jako muzeum. Přijeďte, je to za rohem!

Otevírací doba:

duben – říjen: od čtvrtka do neděle, 12-17 hodin

Vstupné bez průvodce: dospělí 7 €, děti do 6 let zdarma, školní děti a mládež 5 €, rodina 18 €.

DOPRAVA:

Autem 20 km z Rumburku do Löbau. Kolem Neugersdorfu po silnici S148. Haus Schminke najdete poblíž výpadovky z centra na Budyšín (ulice Äußere Bautzener Straße).

Mohlo by se vám líbit...