Žitava: tak trochu české město

IMG_4388

Žitava je jen o něco větší než Litoměřice a podobně příjemná k životu. I dějiny má pestré, ono se v těchto místech není čemu divit.

Od roku 1158 byla Horní Lužice česká, proto nás nepřekvapí, že městská práva Žitavě udělil Přemysl Otakar II. Město začalo růst a vzkvétat a v době Karla IV. se přidalo k tzv. Hornolužickému šestiměstí. Po Bílé hoře se Žitavsko stalo útočištěm pro mnoho českých exulantů (viz Herrnhut neboli Ochranov).

Žitava samotná zůstávala bohatým městem a význačným kulturním centrem. To se změnilo vlastně až po druhé světové válce. Německo polská hranice se posunula na Nisu a Žitava se ocitla na konci světa. Nebo na konci NDR, jak chcete. Ztratila na významu, poněkud zpustla a lidé z ní začali odcházet.

Jak je to dnes? Z poválečných 47 tisíc obyvatel je dnes 27 tisíc. Spousta volných bytů. Ceny pronájmů stejné jako v Litoměřicích. K tomu krásně opravené centrum plné obchodů, restaurací a kaváren. Nouze o lidi, německé výplaty a Čechy za rohem. Neláká vás to? I Honza byl v pokušení hlásit se o místo ve zdejší alternativní, trojjazyčné Schkole

Ještě k centru: Pokud přijíždíte autem, značky vás navedou na centrální parkoviště, které je 150 metrů od hlavního náměstí (Markt) a od té doby si můžete užívat město pro pěší. Jak je to jednoduché, stačí chtít a trochu přemýšlet. A když už vzdychám, ptám se, kdy budou na našich parkovištích (stejně jako tady) nabíječky pro elektromobily?

Co si v Žitavě nenechat ujít? V první řadě procházku velkým a zachovalým historickým centrem. Neorenesanční radnici. Chrám Johanniskirche s vysokánskou vyhlídkovou věží. Žitavské postní plátno, vystavené v kostele sv. Kříže (Kirche zum Heiligen Kreuz). Solnici (Salzhaus). Pláž jezera Olbersdorfer See, které vzniklo zatopením hnědouhelného dolu. A nakonec malé nádražíčko, naproti tomu velkému a parní mašinku do Žitavských hor.

DOPRAVA:

Přímým vlakem z Liberce přes Chrastavu a Hrádek nad Nisou cca 35 minut.
Z Varnsdorfu cca 20 minut.

Autem z Liberce 30 km. Za Chrastavou odbočte ze silnice č. 13 na silnici 35. Projedete kolem Hrádku nad Nisou a jste v Žitavě.

Mohlo by se vám líbit...