Tharandt: kolébka lesnictví

Tharandt11

V Tharandtu se v 15. století vdávala Zdenka Česká, dcera krále Jiřího z Poděbrad. Brala si budoucího saského vévodu Albrechta. Později se městečko proslavilo především svou Lesnickou akademií. Moderní lesní hospodářství se odtud šířilo do celého světa a tak i čeští lesníci dobře znají jméno zakladatele akademie – Heinrich Cotta.

I vy se dnes můžete vydat po jeho stopách a projít se například Lesní botanickou zahradou, kterou dnes spravuje drážďanská Technická univerzita. Samotný Tharandt není velký, je však malebně položen v místě, kde se sbíhají dvě hluboká údolí. Na ostrohu mezi nimi najdete zbytky Zdenčina hradu – strávila tu, už jako vdova, posledních deset let života. 

Až to všechno projdete, pod hradem smočíte nohy v potoce a vyzkoušíte protější cukrárnu, sedněte na kolo a vydejte se do Tharandtského lesa. Čeká vás 56 čtverečních kilometrů dějin lesnictví, velký zelený ostrov uprostřed Saska.

Všechny cesty se tu nakonec potkají u loveckého zámečku Grillenburg a je už jen na vás, zda se potom vrátíte na vlak do Tharandtu, budete pokračovat do blízkého Freibergu, nebo zda se vydáte proti proudu Divoké Bystřice (Wilde Weißeritz) nahoru do Krušných hor.

DOPRAVA: Autem 80 km z Ústí nad Labem. Po dálnici D8/A17 dojedete do Drážďan a opustíte ji na sjezdu č. 2. Po silnici B 173 směr Freiberg, po 5 kilometrech v obci Grumbach doleva na S 192 a po dalších 6 km jste na místě.

Vlakem 11 minut z Drážďan (hl. nádraží) směr Freiberg a Chemnitz.

Mohlo by se vám líbit...