Parní úzkokolejky

Jonsdorf06Češi jsou, jak známo, fandové do vláčků. Nadšení modeláři a cestovatelé, kteří neváhají udělat zajížďku, aby si projeli trať, kterou ještě nemají vybarvenou ve své železniční mapě. A co Němci? V tomto ohledu naši blízcí příbuzní. Jen vynechte slovo nadšenci a nahraďte ho výrazem… mašinkoví fanatici.

Až se tedy vydáte do Saska s dětmi, buďte si jisti, že o železniční zážitky nebude nouze. Stačí jen vybrat některou úzkokolejku. Náš přehled přitom zdaleka není úplný…


Lößnitzská dráha
 (Lößnitzgrundbahn)

Radebeul Ost – Moritzburg – Radeburg

Ano, milé čtyřleté princezny, až pojedete na zámek Moritzburg obdivovat Popelčiny šaty, jeďte vláčkem! Stanice Radebeul Ost leží na hlavní trati na Míšeň, 15 minut z Drážďanského hlavního nádraží. No a odtud se na zámek svezete párovkou…

Web: http://www.loessnitzgrundbahn.de/

Weißeritzská dráha (Weißeritztalbahn)

Freital Hainsberg – Dippoldiswalde – Kurort Kipsdorf

Trať údolím krušnohorské říčky Rote Weiβeritz. Železnice, která v úzkém údolí neustále křižuje hlavní silnici z Teplic do Drážďan, byla zničena povodněmi v roce 2002. Od roku 2017 se už zase můžete svézt z konečné Kurort Kipsdorf přes Dippoldiswalde třeba až do Freitalu. Kipsdorf je z Cínovce pouhých 13 kilometrů!

Web: http://www.weisseritztalbahn.de/

Žitava – Kurort Oybin – Kurort Jonsdorf (Zittauer Schmalspurbahn)

Oybin je kouzelný sám o sobě, co teprve, když do něj přijedete historickým vláčkem! Proto radíme zaparkovat v Jonsdorfu a přestoupit na párovku.

Web: zittauer-schmalspurbahn.de

Fichtelberská dráha (Fichtelbergbahn)

Cranzahl – Kurort Oberwiesenthal

Přísečnická dráha (Preβnitztalbahn)

Wolkenstein – Jöhstadt

Mohlo by se vám líbit...