Olbernhau

Olbernhau04Kam teče Flájský potok z Flájí? Přes Český Jiřetín do přehrady Rauschenbach a dál přes Neuhausen do Olbernhau.

Jmenuje se tu samozřejmě Flöha a začíná nabírat na pořádný kus řeky. Pro saské zeměpisce tvoří také hranici mezi východním a středním Krušnohořím.

No a v jejím údolí, hluboko pod okolními Krušnými, ehm, horami, tedy najdete Olbernhau. Vlastně v sedmi údolích, jak praví místní legenda, neboť Flöha je zde živena hned šesti přítoky.

Jsme v Krušných horách, proto budeme pátrat po stopách těžby rud a konkrétně v místní části Grünthal také po jejich zpracování. Ano, největší atrakce se nachází hned na kraji města, je to zachovalá kovohuť původně ze 16. století a jmenuje se Saigerhütte. Dnes kandidát na zápis do listiny UNESCO, a to také díky jedinečnému komplexu historických budov. V jedné z nich najdete také Dětský herní areál Stockhausen se spoustou atrakcí na ploše 1100 m2 (!)

O zpracování stříbra či mědi, ale také o místní historii a lidových řemeslech se dozvíte více také v městském muzeu, které sídlí v centru města v impozantní budově bývalého rytířského dvorce. 

Jak a kam z Olbernhau dál? Třeba na kole po proudu řeky. Po 10 kilometrech narazíte na Pockau, kde můžete navštívit funkční olejový mlýn. Dalších 20 kilometrů a čeká vás zámek Augustusburg. Zpátky se můžete svézt vlakem, třeba až na konečnou Olbernhau – Grünthal a přestoupit na autobus do Litvínova.

DOPRAVA:

Autem z Litvínova (28 km): po silnici 271 přes Klíny do Mníšku, dále přes Deutscheinsiedel a Seiffen.
Autobusem z Litvínova přes Horu Sv. Kateřiny a Brandov (1 h).

 

Mohlo by se vám líbit...