Altenberg: Hornické muzeum

Bergbaumuseum02

Altenberg v Krušných horách býval slavným střediskem těžby cínu, podobně jako nedaleká Krupka. Místo, na kterém se těžilo, poznáte snadno: od roku 1620 zeje na kraji města obrovská jáma (pinka), vzniklá propadem poddolované země. Kousek od ní pak najdete hornické muzeum.

Expozice se nachází v budově bývalého rudného prádla. Asi tušíte, že se nebavíme o oblečení, nýbrž o drcení a promývání (praní) cínové rudy. Průvodce vám ukáže, jak se ze zdejšího žulového porfyru získával cín. Nic složitého, jen základní fyzikální zákony, těžké buchary a spousta vody. Cínu byly v rudě desetiny procenta, zbylých více než 99% tvořil odpad v podobě jemného červeného bláta.

Hornické muzeum v Altenbergu vám ale kromě zpracování rudy nabídne i její těžbu. Připravte se na prohlídku zdejší štoly, v níž se těžilo ještě v roce 1991. Není fyzicky náročná, jde o pár stovek metrů vodorovného tunelu, v němž se budete moci seznámit se všemi technikami těžby, které se tu v průběhu staletí používaly. Zdař Bůh!

Otevírací doba: denně kromě pátků, 10-16 hod.
Vstupné: muzeum+štola – dospělí 7 €, děti 4 €; samotné muzeum – dospělí 4 €, děti 3 €

Web: http://www.bergbaumuseum-altenberg.de/deutsch.htm (pozor na českou verzi, jsou v ní zastaralé údaje)

Příjezd: Pokud se blížíte po silnici od Cínovce, projíždíte po vjezdu do města velkou levotočivou zatáčkou. Hned za ní odbočte vpravo směrem na Geising, pak po 250 metrech doleva a jste tu.
Pokud jedete autobusem z Teplic, vystupte už u radnice (Platz des Bergmanns) a na geisingskou odbočku se 200 metrů vraťte.

Mohlo by se vám líbit...