Lauenstein: zámek a muzeum Krušných hor

Lauenstein12

Byli jste někdy v Lauensteinu? Ne? A co takhle na Komáří vížce? No vidíte a přitom to není ani deset kilometrů. Trasa je jednoduchá a nejlépe ji zdolat na kole: sledujte tok říčky Mohelnice (Müglitz), která pramení u Fojtovic. Minete Fürstenwalde, projedete kolem přehrady a jste na místě.

Mohelnice je tu hluboko zaříznutá a městečko Lauenstein je posazené nad údolím. Je malebné. Projdete ho tedy za pár minut, ale budete okouzleni. No a pak vás ještě čeká zámek.

Je to vlastně zámek a muzeum v jednom. A nejedná se jen o běžnou zámeckou expozici, tady opravdu najdete plnohodnotné muzeum východních Krušných hor. Fauna a flóra, tradice, řemesla, zámecká kaple, vězení… je toho dost a to vše ve velmi působivých interiérech.

Bude se tu líbit i dětem a je tu na ně pamatováno s výtvarným koutkem. No a kdyby je to na zámku přestalo bavit, stačí přeběhnout nádvoří a ztratit se v ruinách původního hradu. Nebo si nakonec připlatit a zúčastnit se přehlídky dravců.

Kdybyste se pak po obědě u Zlatého lva na náměstí necítili na zpáteční stoupání, sjeďte prostě dolů k řece a nastupte do vlaku. Vyveze vás alespoň do Geisingu nebo až do Altenbergu a odtud je to domů kousek.

Otevírací doba: úterý – neděle, svátky 10-16:30
Vstupné: dospělí 4 €, děti 3 €, rodiny 9 €
Web: http://www.schloss-lauenstein.de/start/ (německy),https://www.schloesserland-sachsen.de/cs/zamky-hrady-a-zahrady/zamek-lauenstein/ (česky)

DOPRAVA:

Vlakem z Altenbergu (bus z Teplic, 12 minut) nebo z Heidenau (hlavní trať Děčín – Drážďany, 34 minut).
Na kole nebo pěšky z Cínovce přes Geising cca 9 km. Z Komáří vížky 10 km přes Fojtovice, Fürstenau a Löwenhain, nebo Fojtovice, Müglitz a Fürstenwalde.
Autem z Cínovce přes Geising 9 km.

Mohlo by se vám líbit...