Krušnohorská hranice je jednou z nejstarších v Evropě. Začtěte se ale do Pamětí krupského měšťana Michela Stüelera a zjistíte, že si na ni místní nikdy moc nehráli. Hory byly od středověku plné lidí a jestli byl někde na hranici plot, byl tam jen kvůli kurfiřtské honitbě.
Jak to bylo ve dvacátém století, asi tušíte. Moje zkušenosti s ploty začaly v osmdesátých letech. Dalo mi tenkrát dost práce pochopit, proč je most na Moldavě v půlce zavřený.
V polovině devadesátých jsem na kole vyzkoušel pěší přechod Fojtovice/Fürstenau. Cedule hlásala „PO – PÁ, 8 – 18“ – stihl jsem to zpátky jen tak tak.
Od té doby jsem tu „zelenou“ přešel stokrát, po cestě, lesem i potokem. Pro kluka z Teplic byly ty půldenní výlety do neznáma okouzlující. Jen si to představte – za kopcem člověk najde exotickou kulturu, srovnatelnou u nás snad s Valašskem. Valachy jsem měl 400 kilometrů, „Arzgebirg“ deset.
Vydejte se se mnou na pouť krajem stříbra, cínu a dřevěných hraček, poznejte horské lázně a orchidejové louky, svezte se některou z údolních železnic anebo se pojďte jen tak projít z jedné vesnice do druhé. Přijedete-li ze severních Čech, kontrast vás ohromí.
OBLASTI:
Království zimních sportů v Altenbergu. Tisíciletá hornická historie v podobě muzeí a zpřístupněných štol. Romantické projížďky vlakem podél Bystřice (Weißeritz) a Mohelnice (Müglitz). A k tomu perla jménem Weesenstein. Více zde…
Romantický konec světa uprostřed Krušných hor. Hned za hranicí potkáte dřevěné louskáčky a vánoční pyramidy, o kus dál v údolí můžete obdivovat bohatý Freiberg a jeho hornickou historii. Více zde…
V tomto kraji najdete kopcovitý hornický Annaberg i průmyslový (a překvapivě kulturní) Chemnitz. A mezi nimi? Rozkošné údolí říčky Zschopau a jeden zámek za druhým. Více zde…
Nejvyšší partie Krušných hor přecházejí na německé straně v hustě obydlený kraj, v jehož srdci najdete malebný Schwarzenberg. Pokračujte dál po řece Muldě a objevíte Zwickau, domov Trabantů a Volkswagenů. Více zde…