Königstein: pevnost v oblacích

Konigstein07

Vy jste ještě nebyli na Königsteinu? Šílíte? Využijte první volný víkend a ať už jste tam!

No jo, Honza už tam byl třikrát, prolezl ho křížem krážem, ale kdybyste se zeptali ještě před pár lety… Tenkrát zkrátka svět začínal v Drážďanech a po Labi bylo potřeba jen rychle projet. Chyba.

Přímo nad ohybem řeky, dvě minuty za přestupní stanicí Bad Schandau se totiž tyčí nepřehlédnutelná stolová hora. Tenhle pískovcový stůl však není prostředný jen obvyklým lesem, ono se na něm dá i pohodlně bydlet.

Königstein znamená Králův kámen a králem může být myšlen třeba Václav I., na jehož dekretu je zdejší hrad poprvé zmíněn. Místo nemohlo být zvoleno lépe – zeshora se nerušeně rozhlédnete na všechny strany. Mimo jiné na dlouhý úsek Labe skrz Saské Švýcarsko. Ideální místo pro pozdější vojenskou pevnost.

Teď ale pěkně popořádku: vystoupíte z vlaku a nejprve musíte projít městečkem. Potom si můžete vybrat příkřejší stezku lesem (zleva), nebo starou kamennou silnici (zprava), která stoupá přece jen pozvolněji. Tou nebo tou přijdete nakonec (od nádraží po 2 kilometrech) až k pokladnám, výstupu ale není konec. Nad vámi se stále tyčí pořádný kus skály a někde nahoře konečně i hradby.

Výtahy jsou tu dva – jeden ve skále, druhý vyhlídkový. Pokud ale nemáte ostruhu na patě, šlapejte hezky tunelem, je to zážitek. Pro čtenáře Gullivera znásobený intenzivním pocitem, že se ocitl na Laputě. No vážně, schválně dojděte k hradbám. Ráno jste vyrazili ze zamlženého údolí a teď si na svém nebeském ostrově plujete nad mraky.

Nebudu vám radit, čím začít prohlídku, já ale začal tím, že jsem si celý ostrov kolem dokola obešel. Dívejte se: Bastei, Lilienstein, Schrammsteine, Pfaffenstein, Děčínský Sněžník, Krušné hory… Mluvím samozřejmě jen  o těch, které vykukují nad mlhou. Až se trochu rozestoupí, obchůzku si zopakujte. Přibyde krásné Labe, Pirna a Drážďany.

No a pak už se můžete ponořit do zdejších interiérů. Největší (a nejčerstvější) je stálá expozice IN LAPIDE REGIS, která mapuje celou osmisetletou historii pevnosti. Úchvatná je zdejší stopadesátimetrová studna, zbrojnice, sudové sklepy i klenotnice. Než to všechno poctivě projdete, bude půl dne pryč. Ještě, že tu mají malé pekařství, venkovní občerstvení a dokonce i stylovou restauraci. Ano, na Königsteinu se dá strávit klidně i celý den.

Pokud vám ale zbyde alespoň trochu času, projděte se cestou k nádraží taky po městečku. Je malebné a malé – kavárny nepřehlédnete. Nechte si v nich vyprávět třeba o vánočních trzích v pevnosti. To abyste věděli, kdy přijet příště.

DOPRAVA:

Vlakem z Děčína 40 minut (přestup v Bad Schandau).
Autem z Děčína 30 km přes Hřensko a Bad Schandau.

Mohlo by se vám líbit...