Klingenthal: hudba a lyže

IMG_6787

Jste-li němčináři, zní vám jméno Klingenthal zvukomalebně. Aby ne, hudební nástroje tu začali vyrábět už čeští pobělohorští exulanti. Hudba zní zdejším údolím dodnes, jen se tu místo houslí vyrábějí akordeony. Kromě toho tu mají proslulou hudební školu (web v češtině zde), která je, díky poloze u hranic, zajímavá i pro české studenty.

Pokud Klingenthal navštívíte pouze jako turisté, všimnete si zajímavých kontrastů. Venkovská, horská krajina, městečko roztahané po údolích, ale uprostřed veliké dlážděné náměstí a budovy jako ve velkém městě. V údolí domečky, na stráni sídliště. Celé to však působí útulně, ač poněkud mrazivě. Nadmořská výška 550-650 metrů.

Ano, jsme na západní výspě Krušných hor a Klingenthal není jen město hudby. Dnes je asi mnohem známější jako centrum zimních sportů. Na sjezdovky je tedy spíše česká Bublava, ale užijete si tu na běžkách (přes 100 km upravovaných tras) a také jako diváci při závodech ve skoku na lyžích. Skokanský areál se jmenuje Vogtlandarena (web s programem zde) a pojme 33000 přihlížejících.

Není divu, že odtud pochází řada olympijských medailistů. Však si tu už na sportovním gymnáziu vychovávají další. A není také divu, že je zdejší muzeum zasvěcené hudbě a… zimním sportům. Zastavte se, z českých Kraslic je to za rohem.

DOPRAVA: Klingenthal je hraniční přechod, město se téměř dotýká českých Kraslic. Z Karlových Varů je to po silnici 40 kilometrů přes Chodov a právě Kraslice.

Přímý vlak sem jede ze Sokolova a trvá mu to 45 minut.

Mohlo by se vám líbit...