Jonsdorf: srdce Žitavských hor

Jonsdorf01

Jonsdorf je dvojče Oybinu. Letovisko. Horské lázně. Jsou tu vedle sebe těsně za hranicí, uprostřed skal a lesů Žitavských hor. Do obou dojedete parním vláčkem ze Žitavy, ovšem už v Bertsdorfu se musíte rozhodnout, které lázně si vyberete – trať se tu větví. Oybin i Jonsdorf mají svou konečnou, když si však prohlédnete jeden, vlak vás sveze i do druhého.

V Jonsdorfu k tomu přidávají speciální atrakci: táta s pětiletou holčičkou můžou nastoupit přímo na lokomotivu a svézt se sto metrů tam  a zpět. Až, poněkud začouzeni, zase slezou, čeká je Jonsdorf plný hotelů a penzionů v lužické lidové architektuře. K tomu výletní restaurace s rybníkem a lodičkami nebo procházkový bazének.

Jonsdorf tedy láká k přespání a pro další dny nabízí především výlety po okolí. Jen na zdolání všech skalních útvarů (Carolafelsen, Friedrichsteine, Barbarine) budete potřebovat půl dne. Daleko není ani Luž (4 km) či Hvozd (5 km) a také pěší procházka do Oybinu (4 km) stojí za to. No a kdyby třetí nebo čtvrtý den pršelo, navštivte s dětmi Motýlí dům!

DOPRAVA: Autem z Liberce 33 km přes Chrastavu, Hrádek nad Nisou, Žitavu a Olbersdorf.
Z Nového Boru 22 km přes Cvikov, Mařenice a Krompach.
Z Varnsdorfu 9 km přes Großschönau.

Vlakem (parní úzkokolejkou) ze Žitavy či z Oybinu. Web Zittauer Schmalspurbahn zde.

Mohlo by se vám líbit...