Herrnhut = Ochranov pro bratrské exulanty

Herrnhut09

Hut des Herren, aneb ochrana Páně. Obec založená roku 1722 uprchlými členy Jednoty bratrské, kterým, jak známo, doma pšenka nekvetla. Dnešní město je však v Sasku i u nás proslavené jedním nápaditým výrobkem – tzv. Ochranovskou hvězdou (Herrnhuter Stern). Schválně, kdo z vás ji doma věší na Vánoce?

Ochranov se stal také místem, odkud se šířila bratrská misijní činnost. Jednota bratrská (či Moravská církev) tak má dnes zastoupení po celém světě. No a ochranovské Etnografické muzeum zase přehršel exponátů, které sem misionáři dovezli.

Druhé muzeum ve městě je Vlastivědné a seznamuje návštěvníky s historií obce i místní Jednoty bratrské – odděleně by to ani nešlo.

Také manufaktura, v níž se vyrábějí vánoční hvězdy, má své návštěvnické centrum, dokonce s kavárnou. V té můžete zakončit prohlídku tohoto pěkného, dějinami prodchnutého městečka, než se vydáte na průzkum blízké Žitavy nebo třeba Obercunnersdorfu plného krásných podstávkových domů. A nezapomeňte hvězdu na cestu!

DOPRAVA: 18 kilometrů z Varnsdorfu. Nejprve přes Großschönau, pak po silnici S135 na Oderwitz (10 km) a dále po S144 přes Ruppersdorf (6 km).

Mohlo by se vám líbit...