Grimma: kráska na Muldě

Grimma.12

Po Lipsku druhé největší město v severozápadním Sasku a historicky také druhé nejvýznamnější. Není divu, má ideální polohu na křižovatce řeky Muldy a cesty z Lipska do Míšně a do Drážďan. Ať tedy jedete po dálnici A14 nebo po cyklotrase údolím Muldy, jistě na Grimmu narazíte.

Honza doporučuje kolo. Sám jezdí nejraději po Freiberské Muldě, pěkně z Moldavy, ale ani od Zwickau to není marné. Grimmu každopádně najdete kousek za soutokem. Začněte zříceninou kláštera Nimbschen a pak se dopravte přívozem na pravý břeh a prozkoumejte okolí mlýna Schiffmühle – je jako stvořené pro půldenní řádění vašich dětí (Juttapark, rozhledna Bismarckturm). Zvlášť když k tomu přidáte návštěvu muzea ve vodním mlýně Höfgen.

Na levý břeh se můžete vrátit po pěkném visutém mostě o pět kilometrů dál. Vyjedete přímo pod zámečkem Gattersburg a blížíte se k zachovalému historickému centru, které je jako stvořené k procházkám ve dvou. Na mnoha místech tu najdete zachovalé hradby, pod nimi pak romantická nábřeží a uvnitř mnoho stavebních památek. Muzeí a památníků na celý den – Tepličáci například zbystří, když si všimnou jména Seume. Vy ostatní začněte klidně radnicí, její renesanční štít je nádherný a vůbec nevadí, že má v Cvikově a Plavně jednovaječné sestřičky. V žádné jiné části světa už nic podobného nenajdete.

DOPRAVA: Autem 140 km z Ústí nad Labem. Nejprve po dálnici D8/A17 kolem Drážďan, dále chvilku po A4 směr Chemnitz a nakonec po A14 na Lipsko. Z ní sjedete na exitu č. 31 a to už vjíždíte do Grimmy.

Web: www.grimma.de/tschechisch (česky)

Mohlo by se vám líbit...