Georgenfeldské rašeliniště

Na hřebenu Krušných hor bývalo rašelinišť spousta. Jak ale lidé dobývali hory a jejich rudu, začaly vznikat odvodňovací kanály a voda odtékala dolů pro potřeby dolů. Rašeliniště vysychala.

Na české straně se jich zachovalo přece jen víc a němečtí přírodovědci nám je závidí. Jsou ale přísně chráněná a tak si je neprohlédnete. Zato v Georgenfeldu, tedy v místní části Zinnwaldu, je těsně za hranicí jedno zpřístupněné.

Jako školáci jsme z Teplic jezdili až na Rejvíz do Jeseníků, zato Georgenfeldské rašeliniště jsme tenkrát neznali. Přitom bylo vzdušnou čarou 11 kilometrů. Že jste o něm neslyšeli ani vy? Nejvyšší čas to napravit.

Okruh nemá ani kilometr, zčásti vede po dřevěných rampách a k vidění jsou, kromě typické vřesovištní krajiny, také dřevěné hrázky, kterými se ochránci přírody snaží zadržet vodu tady nahoře. Zastavte se a zažijte krušnohorské hřebeny v jejich (skoro) původní podobě.

Otevírací doba: Od Velikonoc do konce října 9-17 (za příznivého počasí)

Vstupné: Dospělý 2,30 €, dítě 1,50 €, rodina 6 €

DOPRAVA: Jste na českém Cínovci,  u rozcestníku, zády k údolí a ke golfovému hřišti a před sebou máte německé skály a vysílač. Vydejte se přes hranici směrem k nim, za prvními německými domky odbočte doleva a po 400 metrech jste tam.

Mohlo by se vám líbit...