Drážďany

Drážďany – pro většinu Čechů nejdostupnější německé velkoměsto. Pražská ulice – symbol nákupních orgií. Když tu vysadíte autobus školáků, může na ně Frauenkirche svítit jak chce, o Florencii na Labi nezjistí vůbec nic.

Honza měl jako školák štěstí. Poslali ho do Drážďan na studia. S nejlepším kamarádem. Bydleli v internátu plném muzikantů, kteří každou neděli zpívali na mši v Hofkirche. Do školy jezdili tramvají, přes půl města, do Neustadtu. Když měli volno, prochodili město křížem krážem.

Tenkrát, v roce 1995, vypadalo centrum pořád trochu jako po bombardování. Slavnou Frauenkirche tvořilo pár pilířů a okolo jedna jáma za druhou. Neustadt (=Nové Město) za řekou byl právě ve své vybydlené fázi a naše gymnázium čekalo na novou budovu v centru.

Dnes? Kolem nové Frauenkirche stojí nový Neumarkt, víceméně přesná kopie toho zničeného. Ať si tomu moderní architekti říkají třeba Legoland a myslí si o tom, co chtějí, Honza a ostatní drážďanští pamětníci jsou nadšeni.

No a Neustadt… to se takhle po letech vrátíte podívat ke své škole a všimnete si nové kavárny. Antikvariátu. Obchodu, kde si můžete sami potisknout tričko. Indického bistra. Thajského bistra. Tureckého bistra. A jak tak nahlížíte do průjezdů, náhodou objevíte Kunsthofpassage. Od té chvíle se do malého San Franciska vracíte tak často, jak to jde.

Že jsme na něco zapomněli? Kdepak, samozřejmě nesmíte vynechat Zwinger – galerii starých mistrů – a jeho Sixtinskou madonu. Na jaře zajet do zámku Pillnitz a jeho krásných zahrad. Svézt se lanovkou v malebné čtvrti Loschwitz. Nebo zajít do muzea. Pro školní výlety Honza doporučuje Muzeum hygieny a Muzeum Bundeswehru.

OBLASTI:

STARÉ MĚSTO A OKOLÍ

FrauenkircheSem patří historické centrum Drážďan, slavná Florencie na Labi, se svým Zwingerem, chrámem Frauenkirche a Semperovou operou. Najdete tu však také nákupní třídu Prager Straße a na jejím konci hlavní nádraží. Anebo obrovský park Großer Garten, Skleněnou manufakturu VW a Muzeum hygieny. Více zde…

PRAVÝ BŘEH LABE

KunsthofpassageDrážďany nejsou jen Zwinger a Frauenkirche! Stačí přejít most a začít objevovat na pravém břehu. Rušný Neustadt, kouzelné dvory Kunsthofpassage, lanovky, městský les či úchvatné zahrady zámku Pillnitz. Více zde…