Dippoldiswalde na Červené Bystřici

IMG_4959Dippoldiswalde je jedno z těch neprávem opomíjených městeček, která míjíte cestou za vznešenějšími cíli. V tomto případě cestou z Teplic do Drážďan – sotva si z hlavní silnice všimnete, že by mohlo stát za zastávku.

Od toho však máte svého průvodce, aby vás do metropole kraje mezi Altenbergem a Drážďanami zavedl. Ne, na výlet s přespáním to opravdu není, ale pěkný jarní den tu strávit můžete. Jarní proto, abyste si naplno užili rozkvetlého údolí Schwarzbachtal na jižním okraji města. Touhle přírodní rezervací vede okruh s naučnou stezkou a vy tu můžete strávit příjemnou hodinku obdivováním zachovalého lužního lesa.

Potom se projděte městem. Centrum je hezké, upravené, ale maličké, poznáte ho za pár minut. Za návštěvu stojí zdejší dvě muzea – Galerie východního Krušnohoří na zámku a Městské muzeum s ukázkami lidových řemesel a zachovalou koželužnou.

Bývaly časy, kdy se vyplatilo zajet nach Dipps (jak říkají místní) na Vánoční trhy. Byly také plné krušnohorských řemeslníků… Dnes jsou, nevím proč, stejně nudné, jako ty na náměstí v Litoměřicích. Tak tedy zpátky do jara a utíkejte z města ven. Třeba přes malebnou místní část Berreuth směrem ke zdejší přehradě Malter.

Kam dál? Vyhlídkovou stezkou kolem přehrady? Nebo po pravém břehu až do rozlehlého lesa Dippoldiswalder Heide se skalním útvarem Einsiedlerstein? Zkuste, stojí to za to, zvlášť jste-li tu na kole. No a nakonec nasedněte do parního vláčku (!) a svezte se dál údolím Červené Bystřice (Rote Weiβeritz).

Úzkokolejka Weiβeritztalbahn (nelekejte se: Bystřice-údolí-dráha) vás proveze nejkrásnějším úsekem téhle krušnohorské říčky přes údolí Rabenauer Grund až k soutoku s její sestrou, Wilde Weiβeritz. To už jste ale ve Freitalu a můžete se rozhodovat, jestli dále do Tharandtu, nebo do Drážďan. Šťastnou cestu!

DOPRAVA:

Autem z Teplic 37 kilometrů přes Dubí, Cínovec a Altenberg.

Přímým autobusem z Teplic hodinu a čtyři minuty. Německá linka 398 jezdí od teplického nádraží čtyřikrát denně do Altenbergu. Nepřesedejte, řidič jen změní číslo linky na 360 a pokračuje na Dippoldiswalde a Drážďany.

Mohlo by se vám líbit...