Cyklostezka podél Sprévy

LuzickaJezera06

Spréva pramení na vrchu Kottmar, jen dvanáct kilometrů (na kole) od Rumburku. Její tok, stejně jako cyklostezka, pak chvíli kopíruje hranici Šluknovského výběžku, až se nakonec v Sohlandu nad Šluknovem definitivně vydá severním směrem. Cyklista tu projíždí kopce zvané Lausitzer Bergland (Hornolužická vrchovina) a jsou to pohříchu poslední kopečky na cestě do Berlína (kde se Spréva vlévá do Havoly).

První velká zajímavost na trase je samozřejmě Budyšín (od pramene 54 km), centrum Horní Lužice. Doporučuji sesednout a věnovat mu celý den. Večer pak přidejte pár kilometrů a můžete nocovat v kempu u Budyšínské přehrady (Talsperre Bautzen).

Hned kousek za přehradou začíná dobrodružná trasa mezi rybníky – dostáváme se do biosférické rezervace UNESCO Hornolužické rybníky a vřesoviště (Oberlausitzer Heide- und Teichlandschaft). Nespěchejte, nebojte se zajížďky a občas sesedněte! Rybniční krajina vás okouzlí – zkuste třeba naučnou stezku mezi Warthou a Guttau.

Následuje jedno z největších Lužických jezer – Bärwalder See. S elektrárenskými komíny, ale taky s přístavem a samozřejmě s kempem. Jsme na kraji bývalé uhelné pánve, z níž se postupně stává rekreační oblast s velkými jezery. Krajina vám bude připadat poněkud umělá, ale prostor pro cyklisty je tu velkorysý. Tento úsek končí ve Sprembergu (z Budyšína 72 km) a Honzu právě přestává zajímat – to už je přece Braniborsko. Že chcete jet dál? Prosím, do Berlína zbývá 250 kilometrů.

 

Mohlo by se vám líbit...