Bischofswerda

Bischofswerda10

Bischofswerda je nenápadné městečko, na které narazíte, až pojedete objevovat Horní Lužici. Nenápadné významem, ale zajímavě položené – ať jedete po silnici B6, nebo vlakem z Liberce do Drážďan, nemůžete ho minout.

Honza se sem vypravil, aby zjistil, zda stojí za návštěvu. Taky tedy – na celodenní výlet to není, ale jinak velice příjemná zastávka. Zachovalé a pěkné historické centrum, pás rybníků a parků na jeho okraji, pěkná radnice, veliký Kristův kostel a dokonce malinkatá ZOO.

Zkrátka ideální procházka po nedělním obědě. Zákusek na cestě z Budyšína či z Drážďan (pro Liberečáky). Anebo východisko pro delší výlet? Ano, jsme na západním okraji Horní Lužice a zdejší pestrá krajina zrovna láká k pěším túrám.

Vydejte se tedy z centra po červené na sever a po necelých čtyřech kilometrech vystoupejte k rozhledně (a restauraci) na vrchu Butterberg. Přidejte dalších šest kilometrů a jste v barokní krajině kolem zámku Rammenau. Že je to na vás moc? Zkuste to na kole. Půjčí vám ho v parku u Zoo.

DOPRAVA: Vlakem 1:43 h z Liberce (linka Liberec – Drážďany, přímo nebo s přestupem v Žitavě). 
Autem 83 km z Ústí nad Labem. Po dálnici D8/A17 k Pirně (sjezd č. 6), dále přes Pirnu po rychlostní silnici S177, na jejím konci ve Wünschendorfu doprava na Dittersbach a Wilschdorf a dále po hlavní silnici B6 až do Bischofswerdy.

Mohlo by se vám líbit...