Bad Gottleuba: ospalé lázně

Bad Gottleuba je zapomenuté (a ospalé) městečko na rozhraní Krušných hor a Saského Švýcarska. Od nás co by kamenem dohodil. Přes Petrovice, Krásný Les, nebo po dálnici D8 jste tu za chvilku. Být to přece jen o něco dál, možná byste si návštěvu rozmysleli, třeba vás ale láká právě ten klid. Vyražte, klidně i pěšky.

Pokud jste se opravdu rozhodli pro pěší výlet do divočiny, začněte v Krásném Lese u Petrovic a vydejte se kolem Špičáku. Nebojte se, dálnici necháte brzy za sebou a kolem vás budou jen pusté pláně nejvýchodnějšího cípu Krušných hor. Dojděte po zelené k hranici a pokračujte na sever – necelý kilometr k vyhlídce Oelsner Höhe. Žádný výrazný vrchol, ale vyhlídka náramná. Saské Švýcarsko jako na dlani.

Z vesnice Oelsen se vyplatí jít chvilku po silnici. Sejdete dolů k mostu, dáte se doprava po hlavní a po pěti stech metrech nepřehlédnete (vlevo) pěšinu ke skalnímu oknu Hohler Stein. Popravdě, nechápu, proč tu není parkoviště s restaurací – „Dutý kámen“ by si takovou infrastrukturu zasloužil. Přesvědčte se sami.

Vaše kroky povedou dále k přehradě Gottleuba, která je tu především kvůli ochraně před povodněmi, což jí ale neubírá na malebnosti. No a to už jste skoro v lázních. Jak říkám, ospalé, ale příjemné městečko s pěkným náměstíčkem a nápaditou uliční kašnou, která spolehlivě zuje boty každému tříletému dítěti. Lázeňský areál s velkorysým parkem… a to je téměř vše.

Ne, nebojte se, ještě je tu Berggießhübel, dvojče, které s lázněmi tvoří dvojměstí. Teprve tady si v létě pořádně zaplavete a vyřádíte se na tobogánu (Freibad Billy). No a celoročně se můžete podívat pod zem, do štoly Marie Louise Stolln, v níž se až do druhé světové války těžila železná ruda.

DOPRAVA:

Autem 37 km z Ústí nad Labem. Po dálnici D8/A17 a na prvním německém sjezdu (č. 8) směr … Bad Gottleuba 🙂

Na kole nebo pěšky od Krásného Lesa kolem Špičáku, po neznačené cestě přes hranici k vyhlídce Oelsener Höhe a dál po silnici přes Oelsen a Hohler Stein.

Mohlo by se vám líbit...