Augstusburg: monumentální lovecký zámek

Augustusburg11Monumentální zámek Augustusburg a stejnojmenné podzámčí si vás podmaní.

Okolní krušnohorské krajině sice chybí výrazné kopce, je však přesto velmi členitá, a to především díky dvěma krásným říčkám: Zschopau a Flöha. Tu první, česky Šopavu, doporučuji projet od pramene na Fichtelbergu až po ústí do Freiberské Muldy. Kroutí se krajinou hluboko zaříznutým údolím a nad ní… hrady a zámky. Jeden za druhým.

Na jednom takovém návrší, jen patnáct kilometrů od centra Saské Kamenice, najdete Augustusburg. Sloužil tu, uprostřed tehdejších lesů, jako lovecký, a památky na tuto dobu zde můžete obdivovat dodnes. Na první pohled připomíná spíše pevnost, polohou i výrazem, tuto funkci však opravdu nikdy neměl.

V jeho útrobách je dnes několik stálých expozic a tou nejznámější je jedno z největších muzeí motocyklů v Evropě. Až si celý zámek projdete (a není to, věru, prohlídka na hodinku), nezapomeňte taky na podzámčí. Nedokážu přesně popsat, čím na mě obec Augustusburg dýchla, byl to ale jeden z nejpříjemnějších pocitů ze všech cest po Sasku. Snad ty hrázděné domy ve stráni a nádherná krušnohorská krajina všude kolem…

Otevírací doba:

duben – říjen: denně 9:30 – 18
listopad – březen: denně 10 – 17

Vstupné:

dospělý 8€, dítě 6€ (jaro 2019)

Web: https://www.schloesserland-sachsen.de/cs/zamky-hrady-a-zahrady/zamek-augustusburg/ (česky)

DOPRAVA:

56 km autem z Chomutova přes Horu Sv. Šebestiána (silnice č. 7), dále po B 174 přes Marienberg (směr Zschopau a Chemnitz). Cca 10 km za Marienbergem je odbočka na S 227 (a dále S 223). Po ní  je to do Augustusburgu už jen asi 12 km.

Romantickou projížďku vlakem údolím říček Sehma a Zschopau už bohužel nenačnete ve Vejprtech (natož v Chomutově) – přeshraniční provoz je zrušený. Stačí ale dojet do Cranzahlu (7 km po silnici z Vejprt, 4 km pěšky) a svézt se hodinku do stanice Erdmannsdorf-Augustusburg. Že je to z nádraží příšerný šlapák? Nevadí, jeďte (za 4 eura) kolejovou lanovkou!

Mohlo by se vám líbit...