Annaberg-Buchholz: srdce Krušných hor

Annaberg11Annaberg-Buchholz je kopcovité hornické město vzdálené jen 10 kilometrů od Vejprt. Tři zajímavá muzea, prohlídkové štoly, kostel s věží až do nebe, obchody s krušnohorskými dřevěnými suvenýry a okolí jako stvořené k pěším výletům.

Mnozí městu přezdívají „srdce Krušných hor“ a není to jen jeho polohou. Annaberg je krásný, dramatický, v zimě mrazivě útulný a především je v něm na každém kroku cítit bohatá hornická historie

Místní lidé jsou otužilí a mají svalnatá lýtka. Posuďte sami: mezi nejnižším (údolí říčky Sehma, cca 500 m) a nejvyšším bodem (vrch Pöhlberg, 831 m) je víc než tři sta metrů. No a my, cestovatelé, víme, jak to městům ve stráni sluší.

Stříbrný Annaberg byl svého času druhým nejlidnatějším městem v Sasku – hned po stříbrném Freibergu. I dnes je nejvýznamnějším sídlem v kraji od Klínovce po Chemnitz.

Těžko radit, kde začít s prohlídkou. Můžete to vzít zeširoka a vyřádit se pěšky, na kole nebo na běžkách v nádherném okolí. Přehled o městě  získáte z rozhledny na kopci Pöhlberg. Pak sestoupíte skrz městský park s oborou a v centru vyzkoušíte zdejší atrakce:

  • Roztomilé Muzeum Krušných hor s vlastní prohlídkovou štolou. 
  • Kostel Svaté Anny s neuvěřitelnou, 78 metrů vysokou věží a slavným hornickým oltářem z počátku 16. století.
  • Manufaktura snů, muzeum pro rodiče s dětmi, interaktivní cesta po krušnohorských dřevěných hračkách.
  • Technické muzeum Frohnauer Hammer – historický kovářský hamr na potoce, jedno z nejznámější muzeí v Krušných horách.

Na další přijdete jistě sami. Až je budete mít všechny za sebou, budete jistě unaveni. Ideální příležitost zajet do lázní! Tak tedy: Wiesenbad (7 km) nebo Warmbad (16 km), obojí po silnici B 101 na Freiberg. 

DOPRAVA:

Autem 40 km z Chomutova přes Horu sv. Šebestiána. Za přechodem první odbočkou vlevo na silnici S 218 a v serpentinách pozor na české kamiony!
Nebo 28 km z Božího Daru přes Vejprty.
Českým linkovým autobusem 20 minut z Vejprt.

Mohlo by se vám líbit...