Altzella: cisterciácký klášter z 12. století

Altzella.11

Cisterciácký klášter u řeky Muldy vznikl už v roce 1162, tehdy ovšem pod jménem Marienzell. Ve stejné době začínal pouhých dvacet kilometrů odtud rozkvět stříbrného Freibergu a mniši na něm měli velký podíl. Podobně jako se cisterciáci v Oseku (založeném o pár desítek let později) zasloužili o kolonizaci českého Podkrušnohoří.

Klášter založila míšeňská markrabata a dlouhou dobu také sloužil jako pohřebiště vládnoucího rodu Wettinů. Leží tu i Žofie a Anežka z rodu Přemyslovců, markraběcí manželky.

Klášter byl velký, bohatý a proslulý svou velkou knihovnou. Leč jen do roku 1540, kdy byl s nastupující reformací zrušen. Knihy se stěhovaly na lipskou univerzitu, zdi byly rozebrány a použity jako stavební materiál jinde.

Areál se slavnou historií znovu ožil až v 18. století, kdy tu vzniklo wettinské mauzoleum a romantický park. Dnes tu najdete také zrekonstruovaný dům pro laické bratry (Konversenhaus) s refektářem, v němž je vystavený vzácný právní kodex, tzv. Saské zrcadlo.

Pokud se zajímáte o dějiny středověku, je Altzella místem pro vás. Až budete plánovat výlet, spojte klášter s návštěvou renesančního zámku Nossen, je odtud jen dva kilometry.

Otevírací doba: 1. dubna – 3. listopadu 2019: úterý – pátek 10-17, víkendy a svátky: 10-18

Vstupné: dospělí 4€, děti do 16 let 1 € (jaro 2019)

Web: https://www.kloster-altzella.de/cs/hlavni-stranka/ (česky)

DOPRAVA: 100 km z Ústí nad Labem. Po dálnici D8/A17 a dále po A4 směr Chemnitz. Na sjezdu č. 75 sjeďte na silnici B 101 na Nossen (cca 2 km). Ve městě sledujte značení.

Mohlo by se vám líbit...