Sebnitz: město umělých květin

Sebnitz12Sebnitz je zastrčené městečko stranou od Saského Švýcarska, na hranici s ještě zapomenutějším Šluknovským výběžkem. Pro českého cestovatele je v posledních letech dostupnější než dřív, a to díky (staro)novému železničnímu spojení Děčín – Bad Schandau – Sebnitz – Dolní Poustevna – Rumburk. Z německého pohledu tak trochu zapadákov.

Když ale přejdete hranici a srovnáte Sebnitz s Poustevnou, bude vám jasné, co je zapadákov a co příjemné místo plné turistických lákadel. Ano, i tady, na konci světa, můžete strávit celý den a nebudete se nudit. V první řadě je město docela pohledné. Překvapivě velké náměstí, upravené okolní uličky, pár pěkných staveb, nápaditá dětská hřiště. Kolem města věnec kopců, které lákají k výšlapům. Třeba Finkenberg na severozápadě, nebo Buchberg na východě (s lyžařským areálem).

Přímo ve městě můžete zajít do Muzea umělých květin. Neděste se a nečekejte žádnou plastovou hrůzu, Sebnitz je už skoro 200 let známý výrobou kytiček z hedvábí. Jsou jako živé. V muzeu můžete přihlížet jejich výrobě a dokonce si vyrobit nějakou tu vlastní. Město si na nich zakládá a také těch opravdových najdete v ulicích dost a dost.

Anebo vás kytky moc nezajímají a radši máte vláčky. Taky jste tu správně! Náhodou se právě v Sebnitz vyrábí všechno, co k životu potřebují železniční modeláři. Aby se lépe prodávalo, je obchod spojen s muzeem. Projděte si všechny ty železniční krajinky a dobře si držte děti, nebudou chtít pryč.

Unaveni? Ještě ale nekončíme, čeká vás třetí muzeum a udělali byste chybu, kdybyste ho vynechali. Afrikahaus je něco, co byste asi čekali spíš ve velkoměstě, jenže Sebnitz zkrátka MÁ největší sbírku afrických artefaktů od Hamburku po Holice. Připravte se na 4000 exponátů a dejte si na čas.

Tak snad konečně na vzduch a zpátky do přírody. Českou ulicí (Böhmische Straβe) směrem k hraničnímu přechodu, ale kousek před ním doprava, do ulice Forstweg. Míříte do kopce, na místo zvané Forellenschenke a němčináři už tuší, že si v restauraci u sádky dají pečeného pstruha. Po jídle s kávou na minigolf, děti na vedlejší prolézačky a nakonec osvěžit unavené nohy v procházkovém bazénku.

Že jsme se cestou na kopec zapomněli zastavit u dřevěných pralidí (a prazvířat) v Pravěkém parku (Urzeitpark)? Nebojte, děti nám ho cestou zpátky připomenou.

DOPRAVA:

Přímým vlakem z Děčína přes Hřensko a Bad Schandau (linka Děčín – Rumburk): 59 minut.

Opačným směrem z Rumburku 55 minut (přes Šluknov a Dolní Poustevnu).

Autem z Hřenska (24 km): po silnici B172 do Bad Schandau, za centrem doprava na silnici 154, přes Altendorf, Mittelndorf a Lichtenhain.

Mohlo by se vám líbit...