Hornolužické rybníky a vřesoviště

HausTeiche05

Slyšeli jste někdy o biosférických rezervacích?  Jsou to velkoplošná území s mezinárodní ochranou a jejich návštěva slibuje  UNESCOvý zážitek. V Česku jich máme šest, v Sasku je jediná: Oberlausitzer Heide- und Teichlandschaft. Česky by se řeklo Hornolužické rybníky a vřesoviště.

Kraj tisíce rybníků najdete  nad Budyšínem, po obou březích Sprévy. Má přes 300 km², stovky kilometrů cyklostezek  a pěších tras i několik značených okruhů. Místní jsou na kapry a vědí, jak je připravit. Komu se líbila dovolená na Třeboňsku, přijde si na své i tady.

Kde začít s návštěvou? V domě tisíce rybníků (Haus der tausend Teiche) v obci Wartha. Slouží jako infocentrum a muzeum v jednom. Expozice  vypráví o ochraně přírody, o zdejších vodách a také o jejich rybích obyvatelích. Však si je tu ve velkém akváriu můžete i prohlédnout.

Až budete hotovi, rozhodně si dopřejte divočinu naučné stezky kolem Hučinských rybníků (Guttauer Teiche), která tu začíná. Nebudete litovat. To už je ale na další článek…

Otevírací doba: úterý – neděle, 9-17

Vstupné: dospělí 4,50 €, děti (7-17 let)  3 €, rodiny 9 €

DOPRAVA: 50 km z Rumburku (po B96 přes Oppach do Budyšína, z Budyšína nejprve po B 156 na Weißwasser, ale po několika kilometrech  odbočte doprava na S109 směr Niesky.  V Guttau odbočte vlevo na Lömischau, zde potom vpravo na Warthu.)

Mohlo by se vám líbit...