Machern: Bunkr STASI

Machern.17

Když se Honza chystal na reportážní cestu kolem Lipska, těšil se na jezera, na obligátní hrady a zámky a samozřejmě na trendy velkoměsto. Pak mu ale padla do oka nenápadná podzemní atrakce u obce Machern. A protože je fanda moderních dějin, začal tušit zábavu. Navíc měl štěstí, vyrazil o posledním víkendu v měsíci, kdy je bunkr otevřený pro veřejnost.

Když učili důstojníci STASI své malé děti abecedu, jistě byli vděčni za pomůcku jménem ABC-Bunker. A pro Atomovou hrozbu, B pro Biologickou a C (v němčině) pro Chemickou.  Jiného využití se  podzemní labyrint naštěstí nedočkal, byl tu ale celá léta připraven poskytnout bezpečné přístřeší právě  vedení lipské tajné policie. To aby v případě napadení NDR mohlo dál kontrolovat dění ze zálohy.

Tak tedy plně vybavený úkryt několik metrů pod zemí, spousta (dodnes funkční) techniky, vše potřebné pro několikadenní přežití. Plus velice atraktivní provedení: dederónsky bakelitově šedobéžové. Cestou do Lipska se tu určitě zastavte, nebudete litovat. Jen pozor na příjezd – neposlouchejte navigaci, nesledujte mapu,  prostě jen projeďte Machern, podle cedulí zahněte doleva k obří zahrádkářské kolonii, zaparkujte a smiřte se s tím, že poslední kilometr pošlapete mezi zahrádkami pěšky.

Otevírací doba: poslední víkend v měsíci od 13 do 16 hodin

Vstupné: dospělí 5€,  děti a studenti 4€

Doprava: Machern najdete na silnici B6, 20 kilometrů od Lipska směrem na Drážďany. Pokud přijíždíte  po dálnici A14, sjeďte na exitu č. 31 na silnici B107 směr Wurzen. Z centra obce Machern sledujte informační tabule. Bunkr je na okraji zahrádkářské kolonie směrem na Lübschütz, Püchau a Eilenburg.

Mohlo by se vám líbit...